Mohu užívat Paracetamol během těhotenství (v trimestru)

Obsah

  1. Indikace pro použití paracetamolu během těhotenství
  2. Paracetamol v prvním trimestru těhotenství
  3. Paracetamol ve druhém trimestru těhotenství
  4. Paracetamol během těhotenství ve 3. trimestru
  5. Jak dlouho můžete pít paracetamol pro těhotné ženy?
  6. Jaké jsou vedlejší účinky paracetamolu a kontraindikace pro nastávající matky
  7. Je možné snížit teplotu nachlazení u těhotné ženy paracetamolem?
  8. Léčba nachlazení bez horečky
  9. Je možné pít Paracetamol pro těhotné ženy proti bolesti
  10. Co může nahradit Paracetamol během těhotenství
  11. Důležité z pokynů pro paracetamol
  12. farmaceutický účinek
  13. Doporučené dávkování a dávkovací režim
  14. Předávkovat
  15. Aplikace pro kojení
  16. Lékové interakce
  17. Může paracetamol zabít smrt
  18. Jak rychle paracetamol působí
  19. Výsledky výzkumu: jak Paracetamol ovlivňuje dítě
  20. Paracetamol během těhotenství: na co byste si měli dát pozor?
  21. Jak odolat virům během těhotenství

Indikace pro použití paracetamolu během těhotenství

Paracetamol je díky svému výraznému účinku na střed termoregulace široce používán jako antipyretikum. Během těhotenství je indikace ke snížení tělesné teploty nejméně 38,5 stupňů.

instagram viewer

Indikací pro použití léku je také bolest hlavy střední intenzity, bolest svalů, bolest v páteři s osteochondrózou. nebo jiná neurologická patologie, zánětlivá onemocnění dýchacího systému, infekční onemocnění s těžkou intoxikací syndrom.

Paracetamol během těhotenství

Paracetamol pro bolesti hlavy během těhotenství lze užívat, pokud je bolest hlavy spojena se zánětem nemoc nebo syndrom intoxikace, jinak je lepší dát přednost antispasmodice prostředek.

Dětský paracetamol během těhotenství lze užívat pro stejné indikace a ve stejném dávkování jako obyčejný paracetamol, liší se pouze forma uvolňování a koncentrace léčiva v objemu sirupu, popř suspenze.

Paracetamol v prvním trimestru těhotenství

První trimestr je nejnebezpečnější z hlediska hrozby ukončení těhotenství a výskytu genetických abnormalit u plodu. Pokyn proto zakazuje používání Paracytamolu v 1. trimestru těhotenství. Lékař může předepsat lék, pokud jsou rizika odůvodněná a potenciální přínos převažuje nad potenciálním poškozením.

Paracetamol ve druhém trimestru těhotenství

Pokyny k léku naznačují, že těhotenství je kontraindikací užívání Paracytamolu. Koneckonců, účinek látky nebyl plně studován a důsledky mohou být nepředvídatelné. Lékaři však rozlišují druhý trimestr těhotenství jako takový, kdy bude Paracetamol méně škodlivý pro plod. To neznamená, že všechny těhotné ženy mohou pít lék podle libovolného schématu a v jakémkoli dávkování. U pacientů s chronickými onemocněními, včetně onemocnění jater a ledvin, existují obecné kontraindikace. A také je třeba mít na paměti, že dávkování pro těhotné ženy může být o něco nižší. Primárním úkolem je poradit se s lékařem a prostudovat si pokyny před užitím léků.

Paracetamol během těhotenství ve 3. trimestru

Paracetamol je považován za nejbezpečnější analgetikum používané během těhotenství. Lék lze použít ve třetím trimestru těhotenství, ale pouze za přísných indikací. Paracetamol prochází placentární bariérou, a proto ovlivňuje plod.

Jakékoli schůzky provádí ošetřující lékař. Samoléčení je přísně zakázáno. Vysoké dávky léku mohou nepříznivě ovlivnit stav ledvin a jater nastávající matky.

Jak dlouho můžete pít paracetamol pro těhotné ženy?

Při zvýšené tělesné teplotě lékaři neomezují dobu používání, protože horečka může vést ke kontrakci dělohy a předčasnému porodu.

Současně je však nutné poradit se s lékařem, aby identifikoval příčinu teploty.

K úlevě od bolesti by měl být paracetamol používán opatrně, v nejnižší účinné dávce a pokud možno na krátkou dobu.

Je důležité si uvědomit, že léčba paracetamolem a jinými narkotickými analgetiky v pozdním těhotenství může vést ke komplikacím, jako je těhotenství po porodu.

Jako protizánětlivý lék není paracetamol příliš účinný, proto nezvyšujte dávku v naději, že to pomůže.

Když se denní dávka zvýší na 5-6 gramů, mohou začít komplikace.

Jaké jsou vedlejší účinky paracetamolu a kontraindikace pro nastávající matky

Lék je kontraindikován pro budoucí matky s poruchou ledvin, jater a oběhového systému. V případě plicních onemocnění, jako je bronchiální astma, je použití drogy možné ve výjimečných případech a pouze se svolením lékaře.

Paracetamol zvyšuje bronchospasmus u lidí citlivých na nesteroidní protizánětlivé léky.

Je také důležité si uvědomit, že účinek paracetamolu je posílen léky obsahujícími kofein.

Je možné snížit teplotu nachlazení u těhotné ženy paracetamolem?

Teplotní reakce s chřipkou a jinými akutními respiračními virovými infekcemi má určitou kompenzační hodnotu, to je jedna ze složek zánětlivého procesu. Zvýšení tělesné teploty zvyšuje fagocytózu, zvyšuje syntézu interferonu a stimuluje tvorbu protilátek. Teplo navíc brání replikaci mnoha mikroorganismů. Nejen absolutní ukazatele na teploměru, ale také celkový stav pacienta slouží jako základ pro jmenování antipyretických léků.

srazit teplotu na rýmu

Indikace pro lékařské snížení teploty jsou hodnoty přesahující 38,5 ° C, navíc by se mělo snižovat postupně. Před přijetím jakýchkoli finančních prostředků můžete tento stav zmírnit třením teplou vodou, obklady a odstraněním přebytečného oblečení.

Během těhotenství je užívání kyseliny acetylsalicylové, analginu, indometacinu, ibuprofenu a dalších NSAID kontraindikováno. Paracetamol může být alternativní léčbou horečky.

V některých případech zvýšení teploty naznačuje připojenou bakteriální infekci, proto je možné použít antibakteriální látky, přísně podle lékařského předpisu. Použití antibiotik lze také odůvodnit v přítomnosti chronického ohniska infekce, prodloužené horečky po dobu delší než 5 dnů a imunodeficience.

Je důležité včas zastavit horečku u těhotných žen, protože vysoká teplota může negativně ovlivnit těhotenství. Zvláště nebezpečné je to v prvních 12 týdnech, kdy jsou položeny všechny orgány a systémy. Hypertermie u těhotných žen během prvního trimestru zdvojnásobuje pravděpodobnost vzniku defektů neurální trubice (v budoucnosti je to mozek a mícha) a může být také spojeno s dalšími vrozenými vadami a nepříznivými následky u dítěte.

Paracetamol

Lékem volby pro snížení teploty je paracetamol.

Léčba nachlazení bez horečky

Pro obecný stav

Pokud žena během těhotenství s rýmou nemá teplotu, můžete se uchýlit k alternativní léčbě.

Pamatujte však, že ne všechny bylinné přípravky, včetně bylinných čajů, jsou v těhotenství bezpečné. Byliny mohou obsahovat účinné látky, které negativně ovlivňují vývoj plodu nebo zvyšují tonus dělohy. Byliny mohou způsobit potrat nebo stimulovat předčasný porod.

Mezi bezpečné bylinky patří:

  • malinové listy;
  • listy máty peprné;
  • oválná skořápka jitrocele;
  • česnek.

Vzhledem k tomu, že seznam léčivých rostlin, které jsou během těhotenství nebezpečné, je poměrně velký, je v tomto období stále lepší užívat po konzultaci s lékařem bylinné přípravky.

Bolest krku

Během těhotenství je povoleno používat řadu antiseptik na bolest v krku, takže v tomto období není nutné snášet pocení a další nepříjemné příznaky. Některé z léků, které mohou nastávající matky užívat, zahrnují:

  • ambazon, který má antimikrobiální účinek proti streptokokům, denní dávka 4–5 tablet 0,04–0,05 g;
  • kombinace lysozymu + pyridoxinu vykazuje antiseptický účinek proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím, houbám a virům. Vitamín B6 ve svém složení má ochranný účinek na ústní sliznici. Předepište 2 tablety 3-4krát denně.

Teplé nápoje, které jsou uvedeny v neomezeném, ale přiměřeném množství, mohou navíc pomoci zmírnit bolest v krku.

Je možné pít Paracetamol pro těhotné ženy proti bolesti

Bolestivý syndrom není vždy doprovázen hypertermií. Migréna, pulpitida, osteochondróza a další nemoci často trápí bez horečky. Protože je pro těhotné ženy zakázáno snášet bolest, je předepsán paracetamol. Jediné použití léku nepoškodí dítě a matku, ale pokud plánujete pravidelně pít Paracytamol, poraďte se s havranem.

Co může nahradit Paracetamol během těhotenství

Následující léky mají podobné složení a účinek:

Fervex. Kombinovaný lék s antipyretickými, analgetickými a protizánětlivými účinky. Aktivními složkami léčiva jsou: paracetamol; vitamín C; feniramin maleát.

Efferalgan. Nespecifické protizánětlivé léčivo, jehož účinnou látkou je paracetamol. Lék má analgetický, antipyretický a mírný protizánětlivý účinek. Efferalgan je k dispozici ve šumivých tabletách, perorálním sirupu a rektálních čípcích.

Antigrippin. Kombinovaný lék, který má anestetický, antipyretický a antialergický účinek. Přípravek obsahuje paracetamol, kyselinu askorbovou a chlorfenamin maleát. Antigrippin je k dispozici ve formě prášku pro přípravu roztoku a šumivých tablet.

Důležité! Dávkování a vhodnost použití léku musí stanovit lékař. Samoléčení je zakázáno.

Důležité z pokynů pro paracetamol

Paracetamol je nespecifické protizánětlivé léčivo. Lék obsahuje paracetamol. Má analgetické a antipyretické účinky.

Paracetamol pro děti

farmaceutický účinek

Analgetické antipyretikum. Má analgetické, antipyretické a slabé protizánětlivé účinky. Mechanismus účinku je spojen s inhibicí syntézy prostaglandinů, což je převládající účinek na centrum termoregulace v hypotalamu.

Doporučené dávkování a dávkovací režim

Farmakologické účinky paracetamolu jsou závislé na dávce. Dospělí a mladiství starší 12 let doporučují užívat 500 mg léku až 4krát denně. V tomto případě by denní dávka léčiva neměla překročit 4 g (4000 mg).

Paracetamol začíná působit za 30–60 minut, účinek si zachovává až 3–6 hodin. Pokud teplota dostatečně neklesá nebo nadále stoupá, musíte doma zavolat lékaře.

Pro děti se optimální dávka paracetamolu vypočítá na základě 10–15 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Podle některých zdrojů je použití paracetamolu v dávce 10 mg / kg nepraktické. Nedostatečný účinek může vést k častému užívání drogy a jejímu předávkování. Je také nepřijatelné překročit doporučené dávky: denní dávka paracetamolu pro děti by neměla překročit 60 mg / kg tělesné hmotnosti.

Paracetamol, jako každé antipyretikum, by neměl být brán jako kurz a „k prevenci“ horečky. Měl by být používán ke snížení zvýšené tělesné teploty podle potřeby - optimálně 3 dny.

Teplota by neměla být snížena na „normální“ čísla. Stačí jej snížit o 1-1,50 C, a ne nárazově, ale za 30-60 minut, toho se obvykle snadno dosáhne pomocí paracetamolových přípravků.

Důležité! Při používání paracetamolu je důležité si uvědomit, že:

  • Antipyretika nepůsobí na patogeny, nezkracují dobu trvání onemocnění a celkové trvání horečky a v některých případech zpomalují eliminaci virů z těla.
  • Vynucený pokles teploty může maskovat rozvoj bakteriálních komplikací, při kterých je nutné nasadit antibiotika.
  • Normalizace teploty antipyretickými léky může vytvořit iluzi pohody, pokud léčba není účinná.

Předávkovat

V případě předávkování je možná intoxikace, zejména u dětí, pacientů s onemocněním jater (způsobeným chronickým alkoholismem), u pacientů s podvýživou a také u pacientů užívajících enzymové induktory, ve kterých se může ve výše uvedených případech vyvinout fulminantní hepatitida, selhání jater, cholestatická hepatitida, cytolytická hepatitida - někdy smrtelné výsledek. Klinický obraz akutního předávkování se vyvíjí do 24 hodin po užití léku.

Příznaky: gastrointestinální potíže (nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, břišní potíže a / nebo bolest břicha), bledost kůže, pocení, malátnost. Při současném podávání 7,5 g a více dospělým nebo více než 140 mg / kg dětem dochází k cytolýze hepatocytů s úplnou a nevratnou nekróza jater, rozvoj selhání jater, metabolická acidóza a encefalopatie, které mohou vést ke kómatu a fatálnímu výsledek. 12-48 hodin po zavedení paracetamolu dochází ke zvýšení aktivity, zvýšení aktivity „Jaterní“ transaminázy, laktátdehydrogenáza, koncentrace bilirubinu a snížená koncentrace protrombin. Podrobný klinický obraz poškození jater se objeví po 1-2 dnech a dosahuje maxima po 3-4 dnech.

Příznaky u těhotných žen

Léčba: okamžitá hospitalizace, stanovení kvantitativního obsahu paracetamolu v krevní plazmě před zahájením léčby (co nejdříve po předávkování), výplach žaludku, zavedení dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu - methioninu do 8 hodin po předávkovat. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu, intravenózní podání N - acetylcystein) se stanoví v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a na době, která po něm uplynula úvod. Symptomatická léčba. Jaterní testy by měly být provedeny na začátku léčby a poté každých 24 hodin. Ve většině případů je aktivita jaterních transamináz normalizována během 1–2 týdnů. Ve velmi závažných případech může být nutná transplantace jater.

Aplikace pro kojení

Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah v mléce je 0,04-0,23% z dávky, kterou matka užila.

Pokud je nutné užívat paracetamol během laktace (kojení), je třeba pečlivě zvážit očekávané přínosy terapie pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě.

Lékové interakce

Při současném použití s ​​induktory jaterních mikrozomálních enzymů, činidly s hepatotoxickým účinkem, existuje riziko zvýšeného hepatotoxického účinku paracetamolu.

Při současném použití s ​​antikoagulancii je možné mírné nebo střední zvýšení protrombinového času.

Při současném použití s ​​anticholinergiky je možné snížit absorpci paracetamolu.

Při současném použití s ​​perorálními kontraceptivy se vylučování paracetamolu z těla zrychlí a jeho analgetický účinek se může snížit.

Při současném použití s ​​urikosurickými činidly se jejich účinnost snižuje.

Při současném použití aktivního uhlí klesá biologická dostupnost paracetamolu.

Při současném použití s ​​diazepamem je možné snížit vylučování diazepamu.

Existují zprávy o možnosti zesílení myelodepresivního účinku zidovudinu při současném použití s ​​paracetamolem. Je popsán případ závažného toxického poškození jater.

Jsou popsány případy projevů toxického účinku paracetamolu při současném použití s ​​isoniazidem.

Při současném použití s ​​karbamazepinem, fenytoinem, fenobarbitalem, primidonem klesá účinnost paracetamol, který je důsledkem zvýšení jeho metabolismu (glukuronidační a oxidační procesy) a vylučování z organismus. Byly popsány případy hepatotoxicity při současném použití paracetamolu a fenobarbitalu.

Při užívání cholestyraminu po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu se jeho absorpce může snížit.

Při současném použití s ​​lamotriginem se vylučování lamotriginu z těla mírně zvyšuje.

Při současném použití s ​​metoklopramidem je možné zvýšit absorpci paracetamolu a zvýšit jeho koncentraci v krevní plazmě.

Při současném použití s ​​probenecidem je možné snížit clearance paracetamolu; s rifampicinem, sulfinpyrazonem - je možné zvýšit clearance paracetamolu v důsledku zvýšení jeho metabolismu v játrech.

Při současném použití s ​​ethinylestradiolem se zvyšuje absorpce paracetamolu ze střeva.

Analogy léčiv
®
Efferalgan
(UPSA, Francie)

Apap
(US PHARMACIA, Polsko)

Dětský Panadol
(GlaxoSmithKline Healthker, Rusko)

Xumapar
(ITALFARMACO, Itálie)

®
Panadol
(GlaxoSmithKline Healthker, Rusko)

Paracetamol
(TRIANGLE, Rusko)

Paracetamol
(IRBIT HFZ, Rusko)

Paracetamol
(BIOCHEMIK, Rusko)

Paracetamol
(TATHIMFARMPREPARATY, Rusko)

Paracetamol
(ROZFARM, Rusko)

Informace o lécích na předpis zveřejněné na tomto webu jsou určeny pouze pro profesionály.
Informace obsažené na těchto stránkách by neměly pacienty používat k osamostatnění
rozhodnutí o používání předkládaných léčivých přípravků a nemůže sloužit jako náhrada za plný úvazek
rady lékaře.

Může paracetamol zabít smrt

Hepatotoxický účinek léčiva je při pravidelném nebo jednorázovém předávkování smrtelný. Smrtelná dávka je asi 150 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dospělý může zemřít po užití 12 g, dítě po 4 g.

Jak rychle paracetamol působí

Úleva nastane během 0,5-1 hodin. od okamžiku podání léku. Během následujících 2-3 hodin se účinek zvyšuje: příznaky malátnosti zmizí nebo výrazně zeslábnou. Poté do 1-1,5 hodiny. účinek léčiva postupně končí.

Výsledky výzkumu: jak Paracetamol ovlivňuje dítě

Vědci z Centra pro výzkum environmentální epidemiologie (CREAL) v Barceloně našli spojitost mezi nimi užívání paracetamolu u těhotných žen a pozdější příznaky autismu a poruchy pozornosti (ADHD) v dítě.

Výsledky výzkumu

Výsledky většiny předchozích studií o bezpečnosti acetaminofenu v těhotenství nebyly znepokojující. Například jeden provedený v roce 2010 americkými Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ne prokázal zvýšené riziko vrozených vad u dětí, jejichž matky užívaly acetaminofen během těhotenství. A někteří další dokonce tvrdili, že riziko defektů bylo nižší u skupin dětí, jejichž matky užívaly drogu v těhotenství.

Existují však již studie, které ukazují, že acetaminofen může interferovat s normálním vývojem mozku plodu. Autoři jedné z těchto studií, publikované v JAMA v roce 2014, navrhli, že účinek tohoto vlivu může být zvýšené riziko ADHD u dítěte.

Potvrzuje to studie španělských vědců. Účastnilo se jí více než 2 644 těhotných žen. Účastnice studie vyplnily ve 12. a 32. týdnu těhotenství dotazníky, ve kterých byly požádány o užívání paracetamolu (frekvence) před i během těhotenství.

V další fázi studie byl neuropsychologický vývoj dětí hodnocen dvakrát - poprvé ve věku 1 roku a podruhé v 5 letech.

Asi 43% matek užívalo paracetamol během prvních 32 týdnů těhotenství. Jejich pětileté děti vykazovaly o 30% vyšší výskyt poruchy pozornosti ve srovnání s dětmi, jejichž matky během těhotenství drogu neužívaly. Vyšší byl také výskyt hyperaktivity a impulzivního chování v této skupině. Tyto děti také vykazovaly nejhorší výsledky v testech, které měří rychlost zpracování vizuálních podnětů.

matky užívají paracetamol

Navíc chlapci vystavení acetaminofenu in utero měli větší pravděpodobnost klinických známek autismu. Jejich intenzita byla úměrná frekvenci užívání paracetamolu matkou během těhotenství.

Podle autorů studie může toto zjištění pomoci vysvětlit, proč jsou autistické poruchy častější u chlapců než u dívek. K vytvoření podrobného mechanismu nežádoucích účinků paracetamolu na mozek vyvíjejícího se plodu je však stále zapotřebí dalšího výzkumu.

Paracetamol během těhotenství: na co byste si měli dát pozor?

Studie ukázaly, že silná a přetrvávající bolest je neúčinně léčena a zmírňována těhotné ženy, může v budoucnu způsobit depresi, úzkost a vysoký krevní tlak matka. Těhotenství je období, které vyžaduje zvláštní pozornost zdraví nastávající matky.

Je však důležité pečlivě zvážit přínosy a rizika před použitím jakéhokoli léku během těhotenství. Nedávno se objevily studie, které identifikovaly vztah mezi dlouhodobým užíváním paracetamolu během těhotenství a rozvojem poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Přestože je korelace velmi nízká, data nelze opomenout.

Jak odolat virům během těhotenství

Chcete -li zvýšit obranyschopnost těla před respiračními infekcemi během těhotenství, pomozte:

  • vyvážená strava, která kompenzuje ženě potřeby živin, vitamínů, mikroelementů;
  • zdravý spánek;
  • užívání probiotik, které normalizují složení střevní flóry, což pomáhá snížit riziko respiračních infekcí a snížit závažnost příznaků nachlazení;
  • užívání multivitaminových komplexů obsahujících vitamín D, který pomáhá zmírnit příznaky nachlazení a snížit frekvenci infekcí.

Některé antivirotika, která přímo ovlivňují příčinu onemocnění - viry, jsou přijatelná během období těhotenství, počínaje druhým trimestrem, například VIFERON čípky. Jedná se o širokospektré antivirové činidlo založené na přirozeném tělním proteinu - interferonu.

Zdroje

  • https://ilive.com.ua/family/paracetamol-pri-beremennosti_106948i15828.html
  • https://www.aptekaonline.ru/p/paratsetamol/instruction/
  • https://letidor.ru/zdorove/mozhno-li-vo-vremya-beremennosti-prinimat-paracetamol.htm
  • https://viferon.su/prostuda-pri-beremennosti-i-temperatura/
  • https://www.katrenstyle.ru/cribs/shpargalka_orvi_uberemennyih
  • https://aptstore.ru/articles/paratsetamol-sochetanie-i-protivopokazaniya/
  • https://www.VIDAL.ru/drugs/paracetamol__9935
  • https://www.rinza.ru/lechenie-grippa-prostudi/paracetamol-pri-prostude
  • https://www.rlsnet.ru/tn_index_id_973.htm
  • https://abort-spb.ru/mozhno-li-prinimat-paracetamol-pri-beremennosti-paracetamol-opasen-dlja-beremennyh/
  • https://MedAboutMe.ru/articles/paratsetamol_pri_beremennosti_mozhno_li_prinimat_protivopokazaniya/
  • Sep 12, 2021
  • 19
  • 0